informace a objednávky: 777 800 050

Sítě pro kočky:

O kočkách...

Vztah mezi kočkou a člověkem je mnohem bližší než ten, co je mezi dvěma kočkami.

Profesor Paul Leyhausen

Ó zázračná kočka, darovaná navždy!

Nadpis na obelisku v Nebre, Egypt
Pokud si přejete vytvořit objednávku, vracejte se, prosíme, na původní stránky Aleza.Cz. Urychlíte tím vyřízení objednávky.
<< zpět na články o kočkách

Anatomie koček

Roztomilé, chlupaté stvoření, hovící si na verandě nebo na gauči v obývacím pokoji – to je běžná podívaná pro majitele koček. Pod chlupatou srstí a kůží volně přilehlou k tělu se skrývá štíhlé, svalnaté tělo, které kočce umožňuje vykonávat mnoho běžných denních aktivit. Studium anatomie koček je stejně zajímavé jako pozorování jejího nepředvídatelného a občas bizarního chování.

Přední část hlavy.

Přední část hlavy kočky má zaoblený tvar. Menší čelisti a nos jí ve srovnání s jinými zvířaty dodávají mírně plochý vzhled. Zuby koček jsou speciálně určeny k trhání masa na kousky. Papily, které se nachází na jazyku, pomáhají trhat maso. Papily jsou rohovité výběžky pokrývající celý povrch jazyka. Papily jsou vyplněny keratinem a pomáhají kočce pečovat o svou srst.

Anatomie koček

Uši kočky jsou v základu široké. Zajímavou funkcí kočičích uší je jejich schopnost pohybovat se nezávisle na sobě. Uši kočky se skládají z dvaatřiceti svalů, které udržují uši ve vzpřímené poloze.

Oči kočky připomínají lidské oči a vyznačují se binokulárním viděním. Kočka má široké zorné pole díky tomu, že jí do očí proniká větší množství světla. Kočičí oči svítí při slabém osvětlení. Ačkoli jsou kočky noční tvorové, v naprosté tmě nevidí vůbec nic. Nicméně slabé osvětlení jim stačí pro přirozený noční lov.

Končetiny.

Kočky mají měkké tlapky a ostré drápy, které jim pomáhají při stopování kořisti a lovu. Drápy mají též svou zvláštní funkci. Kočky totiž umí dle libosti vytahovat a zatahovat drápky. Drápky na předních končetinách jsou ostřejší oproti drápkům na zadních končetinách. Kočky potřebuji drápky k lovu a překonání hladkých povrchů.

Kůže.

Anatomie koček
Volná kůže na zádech poskytuje kočkám ochranu. Chrání je tak před stiskem zubů predátora. Díky této volné kůži mohou kočky uchopit koťata jemně do zubů za kůži na krku a přenášet je z místa na místo. Kůže na zátylku tlumí stisk ostrých zubů. Majitelé koček berou své mazlíčky za kůži na zátylku, aby zabránili nežádoucímu chování.

Metabolismus.

Kočky potřebují dlouhý spánek v průměru 13 až 14 hodin denně. Kočky jsou od přírody spíše soumračná zvířata, vykazují tedy zvýšenou aktivitu za úsvitu a soumraku.

Tepová frekvence kočky je 150 až 180 tepů za minutu. Průměrná tělesná teplota činí 38,5°C.

<< zpět na články o kočkách