Vztah mezi kočkou a člověkem je mnohem bližší než ten, co je mezi dvěma kočkami.
Nejpříjemnější na kočce je její láska k pohodlí.
Roztomilé, chlupaté stvoření, hovící si na verandě nebo na gauči v obývacím pokoji – to je běžná podívaná pro majitele koček. Pod chlupatou srstí a kůží volně přilehlou k tělu se skrývá štíhlé, svalnaté tělo, které kočce umožňuje vykonávat mnoho běžných denních aktivit. Studium anatomie koček je stejně zajímavé jako pozorování jejího nepředvídatelného a občas bizarního chování.
Přední část hlavy kočky má zaoblený tvar. Menší čelisti a nos jí ve srovnání s jinými zvířaty dodávají mírně plochý vzhled. Zuby koček jsou speciálně určeny k trhání masa na kousky. Papily, které se nachází na jazyku, pomáhají trhat maso. Papily jsou rohovité výběžky pokrývající celý povrch jazyka. Papily jsou vyplněny keratinem a pomáhají kočce pečovat o svou srst.
Uši kočky jsou v základu široké. Zajímavou funkcí kočičích uší je jejich schopnost pohybovat se nezávisle na sobě. Uši kočky se skládají z dvaatřiceti svalů, které udržují uši ve vzpřímené poloze.
Oči kočky připomínají lidské oči a vyznačují se binokulárním viděním. Kočka má široké zorné pole díky tomu, že jí do očí proniká větší množství světla. Kočičí oči svítí při slabém osvětlení. Ačkoli jsou kočky noční tvorové, v naprosté tmě nevidí vůbec nic. Nicméně slabé osvětlení jim stačí pro přirozený noční lov.
Kočky potřebují dlouhý spánek v průměru 13 až 14 hodin denně. Kočky jsou od přírody spíše soumračná zvířata, vykazují tedy zvýšenou aktivitu za úsvitu a soumraku.
Tepová frekvence kočky je 150 až 180 tepů za minutu. Průměrná tělesná teplota činí 38,5°C.