informace a objednávky: 777 800 050

Sítě pro kočky:

O kočkách...

Kočka je trpasličí lev, který miluje myši, nenávidí psy a ochraňuje lidi.

Oliver Herford

Ten, kdo nemůže pochopit svou kočku, nemůže pochopit vůbec nic.

Winston Churchill
Pokud si přejete vytvořit objednávku, vracejte se, prosíme, na původní stránky Aleza.Cz. Urychlíte tím vyřízení objednávky.
<< zpět na články o kočkách

Délka života koček

„Jak dlouho bude žít moje kočka?“ – tato otázka trápí mnoho majitelů koček a pravděpodobně i vás. Délka života koček je určena řadou důležitých faktorů.

Podívejme se na tyto faktory.

Za prvé je třeba poznamenat, že toulavé kočky se oproti domácím kočkám dožívají nižšího věku. Důvodem je skutečnost, že domácí kočky zpravidla potkají na své životní cestě méně obtíží a nemusí tolik bojovat o přežití oproti svým pouličním příbuzným. U domácích koček existuje méně pravděpodobnosti stát se obětí infekcí a zranění. Kastrované kočky se méně zapojují do rvaček. Tím se snižuje riziko infekce, například, viru kočičí imunodeficience nebo leukémie.

Délka života koček

Sterilizované kočky jsou méně vystavené riziku nákazy od infikovaných partnerů. To znamená, že zdravotní stav koček má, samozřejmě, vliv na délku jejich života.

Domácí kočky mají výživnou, vyváženou stravu, která pomáhá udržet jejich dobrý zdravotní stav a správnou funkci imunitního systému. Majitelé domácích koček očkují své domácí mazlíčky proti mnoha onemocněním a v případě nemoci svého mazlíčka vyhledávají veterináře. To také přispívá k prodloužení života koček. U koček žijících v domácnosti existuje menší riziko, že se stanou obětí nehody, utrpí zranění po útoku psa nebo je srazí auto. Pouliční kočky jsou bohužel vystaveny všem těmto zvratům. Musí snášet špatné počasí a jíst odpadky z popelnic. Všechny tyto okolnosti tak bezesporu ovlivňují délku života koček.

Je délka života koček závislá na jejich plemeni? Ano, je. Všechny kočky stejného plemene mají přibližně stejnou délku života. Předpokládá se, že geny hrají svou roli při stanovení délky života koček. Barmské kočky se dožívají věku 15 let. Siamské kočky žijí 20 let. RagaMuffin – 17 let. Himálajské kočky jsou náchylnější k onemocněním ledvin, a proto žijí méně. Manské kočky žijí 20 let. Délka života kočky tedy činí v průměru 15 až -20 let. Toto tvrzení nicméně platí pouze pro domácí kočky. Venkovní kočky žijí přibližně 5 let.

Délka života koček

Délka života nemocných koček se výrazně snižuje v důsledku zdravotních komplikací. Kočky trpící cukrovkou žijí více než 4 roky po stanovení diagnózy, a proto je důležité co nejdříve identifikovat příznaky cukrovky. To pomůže kontrolovat průběh nemoci. Kočky s diabetem mohou žít normální, plnohodnotný život s nezbytnou lékařskou péčí. Kočky s onemocněním ledvin žijí stejně dlouho jako kočky trpící cukrovkou. Díky správné péči a léčbě může kočka žít až 4 roky po stanovení diagnózy.

Důležitou roli pro dlouhý život kočky hraje správná péče a opatrování kočky. Kočky jsou hbitými tvory s křehkým organismem. Jakékoliv zranění nebo nemoc negativně ovlivňují délku života kočky. Což je důvod, proč je život pouličních koček tak krátký. Tyto křehké bytosti totiž vyžadují jemné zacházení. Pravidelné návštěvy u veterináře pomohou sledovat zdravotní stav kočky. V knize Guinessových rekordů je zmíněna kočka, jež se dožila věku 36 let. Takže je velmi pravděpodobné, že i vaše kočka může žít déle než 20 let.

<< zpět na články o kočkách